Patarimai fotografuojančiam svečiui

Šiais skaitmeninių technologijų laikais nieko nebestebina veidrodiniai fotoaparatai ant kaklo, mažytės „muilinės“ kišenėje ar fotografuojantys mobilieji telefonai. Mes fotografuojame visur – gatvėje, namuose, renginiuose, nes fotoaparatai yra sąlyginai pigūs, o ir bet kokio amžiaus žmogus gali lengvai nuspausti mygtuką. Tai tarsi smagus žaidimas. Naujosios ir vis tobulėjančios technologijos įtikino „Fotografuoti gali visi“. Tačiau ar visur ir visada?

118

Dažniausiai į šeimos iškilmes kviečiami artimiausi žmonės. Tai tarsi sumažina šventės „oficialumo“ laipsnį bei leidžia šventės dalyviams elgtis laisviau. Neretai tas svečių laisvumas fotografams, kuriems jaunieji ar savo vaikelį krikštijantys tėvai patikėjo šventės įamžinimą, sukelia nemažai problemų. Visada yra tikimybė, kad toks „užsižaidęs“ fotoaparatu svečias gali sugadinti svarbią šventės akimirką.

 

Viena didžiausių problemų – nevaldomas svečių judėjimas ceremonijos metu.

 

Mes fotografuojame dviese, tad nuolat turime stebėti, kad nepakliūtumėm viena kitai  į kadrą. Tam naudojame ne vieną triuką ir savo judėjimą būname aptarusios iš anksto. Bet jei kadre yra dar keli nuolat judantys objektai, kurių čia neturėtų būti – situacija tampa nevaldoma.

 

Paprastai fotografuojame svarbius, vieną kartą gyvenime vykstančius įvykius. Jų nebeįmanoma pakartoti ar surepetuoti iš anksto. Nuolat judantys ir besistengiantys viską užfiksuoti (juk reikės kažką įdėti į Facebook‘ą) svečiai blaško ne tik mus, fotografus, bet ir ceremonijos dalyvius, bei ceremoniją vedantį kunigą ar civilinės metrikacijos darbuotoją.

 

Vienų vestuvių metu priešais mus nuolat sukiojosi fotografuojantis svečias, tad daugelyje nuotraukų  šalia nuotakos buvo ne tik jaunikis, bet ir žmogus su fotokamera. Jis sugebėdavo įsitaisyti taip, kad vėliau, tvarkant nuotraukas, kaip nors pašalinti jo buvo neįmanoma.
Nuotraukoje nuotaka su dviem jaunikiais – skamba kažkaip nekaip, ar ne? Patikėkit – ir atrodo nekaip.

 

Fotografuojant vieną Krikšto ceremoniją, ją filmavo krikštuko senelis. Taigi, ceremonijos nuotraukose vos ne kiekviename kadre puikuojasi senelis su vaizdo kamera vietoje  jo veido. Liūdniausia, kad svarbiausiu momentu (kunigui pilant šventintą vandenį), senelis taip užgulė vaikiuką, norėdamas jį nufilmuoti, kad mums nebeliko nieko kito, kaip tik fotografuoti jo kameros ekrane matomą vaizdą.

 

Profesionalūs filmuotojai turi patirties kaip dirbti kartu su fotografais ir paprastai/dažniausiai vieni kitiems netrukdo. Bet jei ceremonijos metu įsimaišo filmuojantys šeimos nariai – visos mūsų pastangos įamžinti svarbiausius šventės narius gali nueiti perniek.

 

Blykstė

 

Mes už natūralią šviesą fotografijoje ir paprastai blyksčių nenaudojame.

 

Dauguma mūsų bažnyčių ir, deja, namų nepasižymi dideliu natūralios šviesos kiekiu. Taigi, fotoaparatai, nustatyti fotografuoti automatiniu režimu, esant nepakankamam šviesos kiekiui automatiškai įjungia blykstę. Ji ne tik blaško šventės dalyvius, bet ir gadina fotografo daromus kadrus. Patikėkit, nemažai gerų kadrų teko ištrinti vien dėl to, kad tuo metu blykstelėjo fotografuojančio svečio blykstė.

 

Yra vietų (tiek užsienyje, tiek Lietuvoje), kur išvis draudžiama fotografuoti su blykste. To nežinodami galite papulti į nemalonią situaciją, suveikus jūsų fotoaparato blykstei. Taigi, jei fotografuojate – fotografuokite be blykstės, o jei nemokate jos išjungti – nefotografuokite išvis.

2014-07-26_004

Svečiai „aktyvistai“

 

Šventės kaltininkų fotografavimasis su svečiais yra viena iš sudėtingesnių fotografo darbo dalių. Žmonių daug, po įvykusios ceremonijos visi pilni įspūdžių, kuriais būtinai reikia pasidalinti čia ir dabar. Kažkuris svečias įsitikinęs, kad jo sveikinimas svarbiausias ir tai padaryti jis turi pats pirmas; kažkas veržiasi nusifotografuoti su jaunaisiais/krikštuku, o dar kažkas tampo už rankovės „ar galėtumėte mane nufotografuoti“. O kur dar apšvietimas, oro sąlygos, bendros fotosesijos vietos parinkimas ir t.t. Be abejo, visa tai reikia padaryti greitai.

 

Taigi suvaldyti šį chaosą nėra taip lengva ir svečiai „aktyvistai“ tikrai nepadeda (nors ko gero dažnas galvoja priešingai).

 

Vienų vestuvių metu mums teko bandyti išvengti fotografuojančio svečio ne tik visą ceremonija, bet ir po ceremonijos vykusioje fotosesijoje. Jis fotografavo mums per petį bei nuolat bandė perstatyti mūsų sustatytas svečių grupes. Tokiu atveju už nuotraukų kokybę tikriausiai turėtų atsakyti minėtasis svečias – fotografas. Ar gi ne taip?

 

Kad mums fotografuojant bendrus kadrus už nugarų klaksi keletas fotoaparatų – mes jau įpratome. Bet kai svečias tiesiog įbruko savo veidrodinį fotoaparatą vienai iš mūsų ir nulėkė prie visų svečių, tuo metu prašydamas jį nufotografuoti bendroje nuotraukoje – mus tiesiog pribloškė…

 

Paprastai, organizuodami šventę, žmonės kruopščiai suplanuoja jos scenarijų. Labai sunku apskaičiuoti, kiek laiko truks tokios bendros fotosesijos, bet viena aišku, kad kuo trumpiau, tuo geriau. Nes taip  „užsifotografavę“ su svečiais, šventės kaltininkai gali kur nors pavėluoti.

 

Visada susitikimų metu stengiamės įspėti, kad nors svarbiausiais momentais svečiai nefotografuotų, nes jeigu pavyzdžiui, bučinio metu staiga koks nors susižavėjęs svečias iššoks prieš mus ir ims fotografuoti, jaunieji gaus gražią to svečio nugaros nuotrauką…

 

 Jei nėra galimybės visų svečių įspėti iš anksto, galbūt būtų naudinga paskirti vieną atsakingą asmenį, kuris tiesiog įspėtų „įsijautusius“ svečius. Jeigu tai tenka daryti mums – gali atsitikti taip, jog praleisime svarbų ceremonijos momentą…

 

Santuoka, tai pirmiausia dviejų žmonių šventė, todėl svečiai turėtų suprasti, kad porai turi būti skirtas laikas pabūti vieniems su fotografais. Svečiai „aktyvistai“ neretai bando įsibrauti ir į šias  poros fotosesijas. Jie ne tik fotografuoja, bet ir komentuoja, kaip jaunikis turėtų apkabinti nuotaką, kaip nuotaka turi žiūrėti į jaunikį ir pan. Tokioje situacijoje porai praktiškai neįmanoma atsipalaiduoti, ir tai matysis nuotraukose.

 

 

Ir pabaigai…

 

Mes, kaip ir jūs, norime džiaugtis švente, kurią fotografuojame ir jokiu būdu nesame nusiteikusios prieš fotografuojančius svečius. Fotografuokite! Svečių prisiminimai yra asmeniškesni, o ir tie patys svečiai „aktyvistai“ kartais sukuria linksmų situacijų bei gerų kadrų pagrindiniam fotografui. Tačiau jie turi laikytis pagrindinės taisyklės: netrukdyti fotografui pačiais svarbiausiais momentais (bučinys, priesaika, žiedai, nuotakos atėjimas, jaunųjų išėjimas ir pan.).  Svečiai turi jaustis svečiais ir linksmintis, o ne diriguoti visam paradui.

 

Atsipalaiduokite ir džiaukitės šventinėmis akimirkomis!

 

14-08-22_193